Düzensiz Kanama

Düzensiz Kanama

Kadınların yaşamının ergenlik çağı ile başlayarak menepoz dönemine kadar düzenli olarak her 28 gün sonunda 3-7 gün yaşadığı kanamaya düzenli kanama denir. Adet dönemi olarak da bilinen düzenli kanama dönemi ilk bir kaç gün içinde daha fazla olsa da son 3 gün içinde git gide azalarak tamamen ortadan kalkmaktadır.

“Kadın, her kanama döneminde ortalama 40 mililitre kan kaybeder”

Bazı kadınlarda ise iki adet döneminin ortasında oluşan yumurtlama döneminde de bir kaç damlayı geçmeyecek şekilde kanama görülmektedir. Her kadında görülmesi muhtemeldir. Fakat bu kanama oluşmuyorsa endişe edecek bir durum olduğu söylenemez. Buna ek olarak bu kanamanın da endişe edilecek bir durum teşkil etmediğini bilmekte fayda var.

“Bu noktaya kadar aktardığımız bilgiler düzenli kanamayı tarif etmek için kullanılmaktadır. Bu bilgilerin dışında oluşan her kanama düzensiz kanama örneği oluşturmaktadır”

Düzensiz kanama şikayeti ile doktora başvuracak bireylerin, düzensiz kanama biçimini çok iyi bir şekilde doktora aktarmaları gerekmektedir. Çünkü her düzensiz kanama kendine özgü özellikler taşımakta ve düzensiz kanamayı oluşturan unsurların tepit edilmesi oldukça zorlaşmaktadır. Üreme çağına girmiş bir kadında gözlemlenen en sık düzensiz kanama nedeni hiç şüphesiz gebeliğin oluşturduğu sorunlardır. Bu noktada doktorunuzun size yönelteceği ilk soru gebeliğin olup olmadığına ilişkin olacaktır. Gebe olmadığınızdan emin olsanız ve etkili bir kontrol politikasını takip etseniz dahi bu yönde testler gerçekleştirilmektedir.

“Adet kanaması düzensizliğini oluştuıran en önemli faktörlerden biri de tiroid bezi hormonlarının az ya da fazla olmasıdır. Hormonların eksik ya da fazla olması adet kanamasına ilişkin düzenin sıklıkla bozulmasına neden olur”

Düzensiz kanamaların diğer özelliklerine baktığımızda görülmesi muhtemel belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Adet Görmeme; Üst üste geciken 3 adet kanaması, 6 aydan az olmamak koşulu ile adet görmeme ve adet kanamasının hiç ortaya çıkmamış olması
 • Seyrek Adet Görme; Adet döngülerinin 35 günden daha uzun sürelerde gerçekleşmesi ve buna bağlı olarak yıllık görülmesi gereken adet sayısının azalması
 • Sık Adet Görme; Yıl içinde görülmesi gereken adet kanamasından daha fazla adet görme. Bu sürede adet döngüleri 21 günden çok daha kısa sürmektedir.
 • Aşırı Kanamalı Adet Görme; Kanama miktarının ve kanamanın sürdüğü gün sayısının arttığı dönem için kullanılmaktadır.
 • Az kanamalı ve Kısa Adet Görme; Kanama miktarının azalmasına ek olarak kanama olan gün sayısının da azalmasıdır.
 • Ara Kanaması; Olağan kanama döneminin dışında kanama görüldüğü durumdur.
 • İlişki Sonrası Kanama; İlişki yaşandıktan sonraki ilk saatler içinde ya da ertesi gün oluşan kanamadır.

Anormal Kanama

Kadının adet döneminde bir düzensizlik ortaya çıkmışsa, yani kanama süreci olması gereken standartlar arasında bir eğilim göstermiyorsa anormal rahim kanamalarından söz etmek mümkündür. Adet döneminde yumurtalıklardan salgılanmakta olan Östrojen ve Progesteron hormonları rahim iç yüzeyinde yer almakta olan endometrium isimli tabaka da bir takım değişiklikleri ortaya çıkartmaktadır. Adetin başladığı her ay 12-14 gün sonrasında yumurtalıkların birinden yumurtaların serbest bırakılma işlemi başlamaktadır. Söz konusu olay ise yumurtlama işlemi olarak bilinmektedir. Yumurtaların fallon tüpten içeri girerek sperm ile buluşacağı noktaya olan yolculuğu bu şekilde başlamış olacaktır. Fakat beklenen sperm buluşması gerçekleşmez ise gebelik oluşmayacak ve hormon düzeyinin azalması gerçekleşecektir. Söz konusu buluşmanın gerçekleşmemesine bağlı olarak rahim içinde yer alan doku dökülmeye başlayarak adet kanamasını ortaya çıkartacaktır.

“Kanamanın ilk günü adet döneminin de başladığı ilk gündür”

Anormal Kanamanın Diğer Nedenleri

Anormal kanamayı oluşturan başlıca faktörleri daha önce belirtmiştik. Adet kanamasının anormal sayılımasını ortaya çıkaran diğer nedenlere baktığımızda ise;

 • Gebelik
 • Dış Gebelik
 • Düşük yapma
 • Doğum kontrol yöntemleri ve yöntemi sağlayan destek araçları
 • Myomlar
 • Rahim ve rahim ağzı iltihapları
 • Jinokolojik alanda öne çıkan kanserler
 • Polipler
 • Kronik hastalıklar

Öne çıkan önemli yan etkenler arasında sayılabilir. Bu nokta da doğum kontrol yöntemi, kanser türleri ve kronik hastalıklara özel bir parantez açmak gerekmektedir. Doğum kontrol yöntemleri arasında yer alan doğum kontrol hapları spiral uygulamalar anormal kanamaları tetikleyen unsurlar arasında yer alabilir. Kanser türlerinde ise; Uterus, Serviks, Rahim ağzı, hazne ve vajen kanser türleri düzensiz kanamayı tetikleyen unsurlara dönüşmektedir. Son olarak kronik hastalıkların ortaya çıkardığı düzensiz hastalıklar ise troit hastalığı ve şeker hastalığı olarak sınıflandırılabilir.

Düzensiz Kanamanın Tanısı

Düzensiz kanama tanısını koyabilmek için doktor muayenesinin şart olduğunu daima hatırlamanızda fayda var. Zira hem kanamanın çeşitinin konması hem de kanamanın sebebinin bulunup tedavi edilebilmesi için bu oldukça önemli. Bu nedenle kanama ve kanamaya ait tüm detayları eksiksiz olarak hekiminize aktarmanızda fayda var. Buna ek olarak aile öykünüzünde bilinmesi kanamayı tetikleyen unsurların ortaya çıkarılması için önem kazanmaktadır.

 • Geçmişte yaşadığınız hastalıklar ve hali hazırda devam eden hastalıklar
 • Kullanmış olduğunuz ilaçlar ve geçmişte kullandığınız ilaçlar
 • Doğum kontrolüne yönelik kullandığınız ilaçlar
 • Vücut ağırlığı
 • Yeme düzeni ve egzersiz miktarı
 • Stres düzeyi

Düzensiz kanamanın sebepleri arasında yer alabilmektedir. Buna ek olarak adet düzeninizin en az üç set halinde kayıt altına almış olmanız son derece önemlidir. Bu sayede adet döneminizin ortaya koyduğu verilere bağlı olarak süreç hakkında bilgi sahibi olmak çok daha kolay olacaktır.

Düzensiz Kanama Tedavisi

Düzensiz kanama tedavisinin sürecini belirleyen pek çok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlara sıra ile baktığımızda çocuk beklentisinin olup olmadığı, kanamanın şiddeti, hastanın yaşı ve kanamanın nedenine bağlı olarak değişebilir. Tedavi ilaç ve cerrahi olmak üzere iki başlık altında toplanabilir. İlaç tedavisi başladıktan bir kaç dönem sonrasında adet düzeni normale dönecektir. Bu nedenle hemen ilk hapı kullandığınızda adetin düzene girdiğini düşünmek realist bir beklenti olmayacaktır. Gebe olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuz ile mutlaka bu konu hakkında konuşmanız gerekmektedir. Her ihtimale karşı doktorunuz kan testi yapacak olsa da önceden bilgi vermeniz sebeplerin çok daha geniş bir düzlemde aranmasını engelleyecek direkt sonucun tespitini kolaylaştıracaktır.

Cerrahi Tedavi; Bazı düzensiz kanamaları ortaya çıkaran ana unsur myom ve polip gibi anormal yapılardır. Söz konusu tedavinin uygulanabilmesi için bu yapıların cerrahi yöntemler ile vücuttan ayrıştırılması gerekebilir.

Histeroskopi; Endometrial ablasyon olarak bilinen tedavi de lazer, elektrik, ısı veya dondurma yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem rahim içinin tahrip edilmesine dayanmaktadır. Söz konusu durumda kanama tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Fakat sonrasında çocuk sahibi olmak mümkün olmayacaktır.

Kliniğimizde uygulanan düzensiz kanama tedavisi hem cerrahi hem de ilaç tedavisi ile başarılı bir şekilde yapılmakta, kanama sorunun normale döngüsüne oturtulması sağlanmaktadır.

“Adet düzensizliğinizi fark ettiğinizde uzman hekim ile görüşerek vakit kaybetmeden tedavi için adım atmanız oldukça önemlidir. Zira düzensiz kanamanın bir başka etkene yani başka bir hastalığı bağlı olarak ortaya çıktığı durumda, kalıcı doğurganlık kaybı ortaya çıkabilmektedi”

Bu Hizmeti Sosyal Medyada Paylaş!