Genital Siğil Kondilom

Genital Siğil Kondilom

Genital Siğil yani Condyloma Accumunata ismi ile bilinen Genital siğil birçok kadın için sorun oluşturan son derece sorunlu lezyonlardandır. Bu sorunun yeniden tekrarlama özelliğine sahip olması pek çok kadın için kâbus oluşturmaktadır. Cinsel temas ile bulaşan bu virüs Hpv (Human Papilloma virüs) sorunu oluşturan ana etkendir.

“Kondilomlar Cinsel yoldan bulaşan ve HPV isimli vürüsün sebep olduğu Enfeksiyondur”

Hpv sadece genital siğiller ile sınırlı değildir. 60’dan fazla alt gurubu ile rahim ağzı kanserine dahi neden oldukları bilinmektedir. Bir başka tipi ise Anus kanserine sebep olmaktadır. Bütün HPV virüsleri için kondilom veya kanser oluşturacak genellemesi yapmak doğru olmayacaktır. Pek çok Enfeksiyon hiç belirtisiz ortadan kalkacaktır. İnsan bedeni virüs ile baş edebilecek durumdadır. Vücut çoğu zaman henüz belirtiler dahi görülmeden kendi savaşını kazanmaktadır. Söz konusu başarının yüksek olması da HPV virüsünün zararsız olduğu düşüncesine kapılmak için doğru bir seçenek olmayacaktır.

“HPV Bulaşan bireyler için bir aşı bulunmuyor Bu durumda tek seçecek cerrahi yöntemlerdir. Çünkü sadece cerrahi yöntemler ile virüsün durdurulması mümkün olmaktadır”

“Enfeksiyon oluşmadan yani virüs bulaşmadan koruma aşısı uygulanabiliyor. Bu durumda virüsün bulaşması engellenebilmektedir.”

Enfeksiyon Aşısı

Gardasil bu Enfeksiyonun tedavisinde kullanılan en önemli kaynaktır. Hem HPV aşısı olarak uygulanan aşı hem de rahim ağzı kanseri için de uygulanmaktadır. Koldan kasların içine denk gelecek şekilde yapılması gereken aşının hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Aşı doktorunuzun uygun göreceği ölçeklerle 4’lü ya da 3’lü aşı olarak uygulanabilir. 12-23 yaş arasındaki bireylerde kullanılması uygundur.

“Aşı Rahim içine vurulmamaktadır.”

 

Söz konusu hastalık HPV Genital virüsüne sahip olan bir birey ile girilen ilişki ile bulaşabilir. Virüsün bulaşması için cinsel ilişki sırasında oluşan mikro boyutlardaki çizik ve yırtıklardan cilde geçiş yapmaktadır. Virüsün sperm içinde de tespit edilmiş olması, virüsün öpüşme ve sperm gibi vücut sıvıları ile de taşınabildiğini göstermiştir. Virüs ile temasınız olduğunda kesinlikle Enfeksiyon oluşacağını var saymak doğru bir yaklaşım değildir. Fakat %60-70 arasında bulaşma ortalaması da küçük sayılacak bir değer olmamalıdır. Virüsün sık görüldüğü kişiler ise;

  • Birden fazla birey ile cinsel ilişkiye girenler
  • Partnerleri birden çok kişi ile birlikte olmuş bireyler
  • 15-30 Yaş arasında bu gurupların birinde yer alan bireyler

Söz konusu virüsün çok sık görüldüğü bireyler olarak saptanmıştır. Çok nadir durumlarda ise anne ve bebek arasında virüsün taşındığı görülmüştür.

Virüsün Kuluçka Dönemi

Genital siğil Kondilom virüsünün kuluçka dönemine ilişkin bir tanım yapmak mümkün değildir. Virüs ile temas edildikten aylar hatta yıllar sonra Enfeksiyonun ortaya çıkması muhtemeldir. Virüsün bulaştığı kişilerde genel olarak ilk 1 ve 6 ay arasında Enfeksiyonun oluştuğu gözlemlenmiştir.

Genital Siğil Kondilom Belirtileri Dönemi

Hastaların büyük çoğunluğunda dış genital bölge üzerinde yoğunlaşmıştır. Önce küçük siğiller gözlemlenen bölge de yer alan siğilleri kişinin kendisinin de görmesi mümkündür. Aynı zamanda el ile hissetmek de mümkündür. Siğillerin genel yapısı karnı baharı andıran pembe ve beyaz renklerde olabilen yapılardır. Bir bölge de tek ya da birkaç siğil bir arada olabilir. Çok nadir olarak da olsa makat ve vajina içinde yer aldıkları görülmüştür. Ayrıca kayıt altına alınmış ağız ve boğaz çevresinde olan vakalar da tespit edilmiştir. Kondilomlar ağrıya sebep olmaz. Sadece yanma ve kaşıntı hissi oluşturacaktır.

Tedavi edilmediği taktirde siğiller hiçbir mutasyona ya da değişikliğe uğramaksızın yıllarda aynı bölge de kalabilir. Bu eğilimlerinin çok nadir görüldüğü bilinmektedir. Siğillerin büyümesi ve çevreye yayılması daha çok gözlemlenen davranışlarıdır. Eğer farklı vajinal enfeksiyonlar da yaşanıyorsa, yayılma çok daha hızlı gerçekleşecektir. Siğillerin vücutta yer alan nemli ve sıcak yerlere daha yatkın oldukları gözlemlenmiştir.

Jinekolojik açıdan vakit kaybedilmemesi gerekilen vakalar ise;

  • Vajina ve Makat bölgesinde anormal renkler
  • Tanımsız ve daha önce olmayan şekiller, kabarıklıklar
  • Bu bölge de kanama ve yanma hissi oluştuğunda
  • Partner daha önce kondilom sorunu yaşamışsa

Vakit kaybetmeden tedavi için başvurmaları son derece önemlidir.

Genital Siğil Kondilom Tanısı

Kesin tanının konulması için muayene yapılması gerekmektedir. Muayene sırasında Lezyonların görülmesi ile kesin karar konulacaktır. Birçok durumda sadece solüsyonlar uygulanarak ciltte gözlemlenen renk farklılıkları vakanın siğil olup olmadığını ortaya çıkartacaktır. Eğer göz ile görülebilen bir siğil tespit edilmemiş ise, bu durumda büyüteç veya kolposkop cihazları ile incelenmelidir. Ayrıca hayatının bir döneminde siğil sorunu yaşamış bireylerin her altı ayda bir kez Smear yaptırması gerekmektedir. Kondilom sorunu yaşayan bireylerin partnerlerinin de bu testlere ve muayenelere katılması gerekmektedir.

Genital Siğil Tedavisi

Kondilom ertelenmemesi ve son derece ciddiye alınması gerekilen bir durumdur. Tedavi virüsü yok etmemektedir. Tedavi ile sadece siğilleri ortadan kaldırılması mümkündür. Tedavinin yapılması için tek bir seans yeterli olmayabilir. Bu nedenle siğil tedavisinde her zaman iki basamaklı bir tedavi olacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

“Tedavi sırasında cerrahi ve tıbbi uygulamalar yapılabilmektedir.”

Tıbbi tedavi için kullanılan yöntem genel olarak ilacın cilt üzerine sürülmesi şeklinde uygulanmaktadır. Bu uygulama uzun süren ve zahmetli bir tedavi yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Birçok ilacın doktor tarafından uygulanmasının gerekliliği kişinin pek çok kez kliniğe gelmesi gerekmektedir. Siğil tedavisinde kullanılacak ilaçların direk siğil üzerine uygulanması gerekmektedir. İlaçların cilde karşı oldukça yüksek tahribat etkisi olduğu bilinmelidir. Cerrahi tedavinin uygulanması da lezyon lazer ile yakılmaktadır.

“Lazer ile tedavisi yapılan siğiller deride iz bırakmamakta olup %99 başarı ve tekrarlama olasılığı olmadan uygulanmaktadır."

Burada kullanılan yöntemlerde siğilin tahrip edilmesi öncelikli amaç olarak öne çıkmaktadır. Dondurma yöntemi olarak bilinen krioterapi yani sıvı nitrojen veya karbondioksit kullanılmaktadır.

“Bazı siğillerde ise cerrahi operasyonlar ile siğil alınmaktadır. Söz konusu operasyonlar genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır.”

Genital Siğilden Korunmak için Önlemler

Genital siğilden korunmak için en etkili yöntem birden fazla partner ile ilişkiden uzak durmaktır. Buna ek olarak prezervatif kullanmak yine etkili bir korunma yöntemi olacaktır. Prezervatif sadece siğiller için değil tüm diğer cinsel hastalıklardan da koruyacaktır. Prezervatifin de hastalıktan korumadığı durumlar kaydedilmiştir. Bu nedenle etkili çözüm cinsel ilişki de bilinmeyen cinsel ilişkilerden korunmak olacaktır.

Siğil sorunu ile başa çıkabilmek için sorunun ciddiyetini kavrayıp profesyonel destek almak en doğru seçim olacaktır. Muayene ve tedavi yöntemleri kliniğimiz de uygulanmakta olup, lazer ile tedaviler de %100 tekrar etmeme güvencesi ile tedavi olanağı sunmaktayız.

Bu Hizmeti Sosyal Medyada Paylaş!