Menapoz Takibi

Menapoz Takibi

Menapoz

Kanama kesilmesi anlamına gelen kelime Meno ve Pause kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Meno, kanama anlamı taşırken, pause de kesilme anlamına gelmektedir. Sık duyulan yanlışın aksine meopoz dönemi kavramı doğru değildir. Cinsel olgunluğun yaşlılık arasında yaşanan uzun süreç içinde bir döneme verilmiş isimdir. Bu nedenle hayatı iki döneme ayıran bölüm için Menopoz öncesi ve sonrası kavramlarını kullanmak mümkündür.

Türkiye’nin Menopoz’a Geçiş Ortalaması

Türkiye de ortalama 40’lı yaşlarda başlayan menopoz dönemi, kişiden kişiye değişen yaş ortalamalarına bağlı olarak 47 hatta 51 yaşına kadar uzayabilen bir döneme denk gelmektedir. Konuya daha yakından baktığımızda 3 farklı tür de menopoz türü olduğunu görüyoruz.

 1. Doğal Menopoz: Bireyin kendi kendine Menopoz’a girmesi
 2. Cerrahi Menopoz: Rahimin bir takım sorunlara bağlı olarak kaybedilmesinden sonra yaş durumu fark etmeksizin menopoza girme
 3. Erken Menopoz: Kadının 40’lı yaşlarından önce menopoza girmesi

Menopozun Erken ve Uzun Dönemdeki Belirtileri

Fizyolojik olarak gerçekleşen bir olay olan Menopoz, bir hastalık durumu değildir. Dünya genelinde uzayan insan ömrü, söz konusu durumun ortaya çıkmasına neden olan asıl etkenlerden biridir. Zira östrojen hormonunun salgılanamaması bağlı olarak vücutta bir ortaya çıkan bir takım değişikliklerin yaşandığı sürece menopoz adı verilebilir.

“Olağan üstü koşullar söz konusu olmadığı sürece, bütün kadınlar menopoz dönemini yaşar”

Kadınların en çok şikayet ettiği dönem olan, menopoz öncesi 3-5 yıl ve menopoz sonrası 3-5 yıl son derece zor ve ağır koşullar ile geçmektedir. Bu dönemde görülen ortak şikayetlere baktığımızda ise;

 • Sıcak basması
 • Ani terlemeler
 • Sinir ve asabiyet
 • Alınganlık durumu
 • Nedensiz ya da çok küçük sorunlara bağlı ağlama nöbeti
 • Uykusuzluk
 • Unutkanlık

%75 ortalama ile tüm kadınlarda görülen şikayetlerden olduğunu görüyoruz. Bu durum için psikolojik depresif durumu olduğunu söylemek mümkündür. %25’lik gurup ise menopoz halini çok daha hafif atlatan şanslı gurup olarak bilinmektedir. %90’lık gurup da şikayetler 3-5 yıl içinde kaybolurken %10’luk gurubun söz konusu şikayetleri 10 yıl boyunca yaşadığı bilinmektedir. Sonrasında başlayan geç semptomlar görülmeye başmaktadır.

Geç Semptom belirtileri

 • Cilt üzerinde oluşan deformasyonlar ve bozukluklar
 • Kalp krizine yol açan Enfarktüs riski

Menopoz döneminde enfarktüs oranı 10 kat daha artmaktadır. Normal koşullar altında bir erkek hastalığı olan Enfarktüs, bu dönemde bir kadın hastalığına dönüşmektedir. Dünya da günümüzde kalp krizine bağlı ölüm oranı, kanser ile kıyaslandığında iki katına ulaşmıştır.

“Menopoz döneminde ortaya çıkan ve kemiklerde kayıp oluşturan karakterize ve Osteoporoz son derece sinsi bir düşmandır”

Menopoz döneminde görülen başlıca kırık şikayetlerine baktığımızda ise;

 • Kalça da kırıklar
 • Omurda kırıklar
 • Kamburlaşmaya bağlı sinir ezilmeleri
 • Omurlarda çökme ve sonrasında felç olasılığı öne çıkmaktadır.

Erken Menopoz Testi

40’lı yaşlardan önce ortaya çıkan menopozun belirlenmesi için yapılan hormon testleri ile mümkün olmaktadır. Kadının normal bir şekilde adet görmeye devam ettiği durumlarda menopoz şikayeti ortaya çıkmayacaktır. Fakat adet döngüsünde bir bozukluk söz konusu ise erken menopoz riskine karşı kan üzerinde yapılacak bir hormon testi ile kolaylıkla tespit edilmesi mümkündür.

Menopoz Döneminde Uygulanan Standart Testler

Her kadının yaşamı boyunca 6 aylık süreçler boyunca tekrarlanan periyotlar ile jinekolojik muayene görmesi gerekmektedir. Özellikle menopoz dönemi rahim ağzı ve rahim kanserinin en çok görüldüğü dönem olarak bilinmektedir. Jinekolojik muayeneye ek olarak Smear testi de uygulanmalıdır. Kesin sonuç veren bir süreç olması nedeni ile özellikle, vaginal ultrasonografi yumurtalık kanserinin tespit edilmesi ve patolojileri yanı sıra bozuklukları tespit edebilmek için önem taşımaktadır.

“Meme kanseri kadınlarda ve erkeklerde görülen kanser oranları arasında Akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alan kanser türüdür”

Meme kanserinden korunmak için;

 • Kan yağ değerlerinin ölçülmesi
 • Meme Ultrasonografi çekilmeleri
 • Kemik ölçümü yaptırmaları

Önerilen ve ihmal edilmemesi gereken testler arasında yer almaktadır.

Hormon Replasman Tedavisi

Hormon replasman tedavisi, menopoz döneminde duran östrojen hormonunun yerine konmasını temel alan tedavi yöntemidir. Bu tedavi başlıca iki alt başlık altında toplanabilir.

 1. Adet görecek şekilde tedavi
 2. Adet görmeyecek şekilde tedavi

Hormon Replasman tedavisi, ağız yolu, ciltten yapıştırma yoluyla, kremler aracılığıyla ve burun spreyleri yoluyla uygulanabilir. Vagina içine yerleştirilen ovüllür, krem ve progesteron hormonu salgılayan rahim içi araçlar da bulunmaktadır.

“Günümüzde en çok oral yolla ve vaginal yolla tedavi tercih edilmektedir”

Hormon replasman tedavisi %90 oranında başarı ile dünya genelinde uygulanırken kliniğimizde %95 başarı ile uygulanmaktadır. Tedaviyi başarısız kılan genel nedenlerden biri, söz konusu tedavinin yarım bırakılması ya da düzenli bir şekilde uygulanmamasıdır.

Uzun süreli bir tedavi olan menopoz tedavisi, 5 ila 10 yıl devam etmektedir. Bu nedenle süreci bir kez doktora gittim artık her şey normale dönecek düşüncesi ile değil, bu tedavinin artık yaşamın bir parçası olduğunu kabullenerek devam ettirmek başarı oranını yükselten en önemli nokta olacaktır.

Hormon Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Meme kanserine etkisi olduğu yönünde yanlış bir inanışın olduğu hormon tedavisi, A.B.D de yapılan son araştırmaya göre 100.000 kadından sadece 300 de görülen bir rahatsızlıktır. Genel olarak meme kanserinin 40’lı yaşlardan önce görülme olasılığı da %25 seviyesindeyken hormon tedavisi ile meme kanserini bağlantılı bir hale getirmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Zira artan yaş ile birlikte riskler de kendiliğinden artmaktadır. Menopoz tedavisi ve menopoz sürecinin kontrollü bir şekilde sürdürülmesi için gerekli tüm testler ve tedavi metotları kliniğimizce uygulanmaktadır. Sürecin sizin için huzur bozucu bir boyut almaması, gündelik yaşamanızın ve aile yaşamınızın bozulmaması için erken tedaviyi tavsiye ediyoruz.

Bu Hizmeti Sosyal Medyada Paylaş!