Micro Cerrahi ile Tüplerin Açılması

Micro Cerrahi ile Tüplerin Açılması

Rahim de yer alan ve Fallon Tüp olarak bilinen iki boru sistemi ile yumurta ve spermin rahime taşınmasını sağlar. Fallon tüplerin bağlanması ya da tıkalı olması gebeliğin önündeki en önemli engellerden biri olacaktır. Tüplerin açılması ile yapılan tüp açtırma ameliyatı da Micro cerrahi ile tüp açtırma ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Gebeliği engelleyen başka bir etken bulunmuyorsa bağlı olan tüplerin ve tıkalı olan tüplerin açılması gebeliğin başlaması için yeterli olacaktır.

Tüpler Neden Tıkanmaktadır?

Tüplerin tıkalı olmasının genel nedeni, hastanın ya da hasta eşinin kontrolsüz bir doğumu engellemek adına tüpleri bağlatma talebidir. Hasta kontrolü dışında gelişen faktörlere baktığımızda ise;

 • Çikolata kistlerinin oluşması
 • Cinsel yoldan bulaşan hastalıklar
 • Tüplerde doğuştan görülen anormallikler
 • Atlatılmış tüberküloz vakaları
 • Karın içinde uygulanan ameliyat sonrasındaki yapışıklıklar
 • Dış gebelik tedavisinden sonra uygulanan medikal tedaviler
 • Rahim odaklanarak yapılan ameliyatlarda tüplerin hasar alması
 • Rahimden tüplere baskı uygulayan miyomlar

Tıkalı Tüplerin Yaygın Belirtileri

Tüplerin tıkalı olmasının belirtileri konusunda öne çıkan teşhis yöntemlerine baktığımızda ne yazık ki fiziki bir şikâyetin oluşmadığı görülmektedir. Yani söz konusu teşhisin konulabilmesi için detaylı muayene gerekmektedir.

“İlaçlı rahim filmleri ile tüplerde olası bir tıkanıklığı tespit etmek mümkündür”

Fakat gebe kalamama sorunu ile tüplerin doğrudan ilişkili olduğunu söylemek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Tüplerin kapalı olması gebe kalamamak için pay sahibi olsa da gebe kalmayı engelleyen başka faktör de araştırılmalıdır. Tüplerin tıkanıklığı söz konusu olduğunda akla ilk gelmesi gerekenlerin başında, yakın zamanda geçirilmiş olan bir operasyon sonunda oluşması muhtemel Enfeksiyonlar yer almalıdır. Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar tüplerin hasar almasına neden olarak tıkanmasına neden olmaktadır.

Tüplerin Kapalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tüplerin tıkalı olduğunu anlamak için İlaçlı rahim filmi büyük katkı sağlayacaktır. İlaçlı rahim filmini anestezi altında ya da anestezi olmaksızın çekmek mümkündür. Bu işlem anestezi olmadığında biraz kasık ağrısı ile görülebilir. Fakat bu ağrı için çok yüksek eşikte olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Kısa sürede tamamlanan bu işlem sonucu tüplerin durumları ile ilgili net verilere ulaşmak mümkündür. Bölgede yapılacak olan bir başka işlem için hasta vücuduna verilen Metilen mavisi sıvı ile laparoskopi işlemine hazırlık aşamasında da tüplerin durumu tespit edilebilmektedir. Fakat bu yöntem için her hastaya uygulanabilir olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

Tüplerin Tıkalı Olması Ultrason İle Anlaşılır mı?

Ultrason ile tüplerin tıkalı olup olmadığı direk olarak anlaşılamaz. Normal koşullar altında Tüplerin ultrason da görülemeyecek kadar ince olduğunu söylemek mümkündür. Fakat tüp yapısı ultrason da görülmeye yetecek boyutlara ulaşmış ise tüplerin tıkalı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu genelleme olarak söylenebilen bir söylem olsa da tam emin olmak için transvajinal ultrason ile tüplerin geçiş fonksiyonları takip edilmelidir. Tüplerin durumuna ilişkin en önemli bilgiyi ilaçlı rahim filme verecektir.

“Tüplerin durumunun kontrolünü sağlamak için herhangi ek bir teste gerek yoktur”

Tüpler Kapalıyken Hamile Kalmak Mümkün mü?

Tüpler kapalıyken hamile kalmak mümkün? Sorusu için normal koşullarda hamile kalmanın mümkün olmadığını söylemek mümkündür. Tüpleri tıkalı olan kadınların normal yollardan ya da aşılama yöntemi ile hamile kalması mümkün değildir. Bu gurupta yer alan bireylerin hamile kalması için iki yöntem uygulanabilir.

 • Tıkalı tüpleri açmak ya da bağlı tüpleri çözmek için cerrahi müdahale
 • Tüp bebek uygulamasına geçiş yaparak hamile kalmak

Tıkalı Tüpler Kendiliğinden Açılır mı?

Enfeksiyona bağlı tıkanıklığın henüz enfeksiyonun devam ettiği dönemde ilaç tedavisi ile açılması mümkündür. Aslında bu noktada açılmasından daha doğru kelime tıkanması engellenebilir yönünde oluşturulabilir. Bu konuda önem gösteren detay ise tüplerde oluşan hasarın boyutudur. Tüplerde hasar oluşturan bir rahatsızlık yaşanmış ise mutlaka doktorunuzun önerilerini dikkate alarak hareket etmeniz doğru olacaktır. Bölge de oluşabilen ödem ya da hafif yapışıklık sendromları ilaçla açılabilir.

“İhmal edilen ve tedavi edilmeyen tüplerin kendiliğinden açılması mümkün değildir”

Tüpleri Bağladıktan Sonra Açmak Mümkün mü?

Tüpleri bağlamaya yönelin bir ameliyat yapıldıktan sonra, bireyin kendi seçimi doğrultusunda tüplerin açılması mümkün olmaktadır. Tüp açtırma ameliyatı olarak bilinen operasyon ile sonuç almak büyük oradan bağlama işleminin tahribatına bağlıdır.

 • Tüp bağlama ameliyatının şekli
 • Tüpün hasar durumu
 • Geriye kalan tüpün sağlam uzunluğu

Tüp açma ameliyatını doğrudan etkileyen ana faktörler arasında yer almaktadır. Sezeryan ameliyatı ve diğer ameliyatlar sırasında bağlanan tüplerin yeniden bağlanması mümkündür.

“Laparoskopik olarak tüpler yakılmış ya da kesilmiş ise tüplerin tamiri son derece zor olacaktır”

Bu işlemden sonra kalan tüplerin yeterli boyutlarda olmaması ve söz konusu ameliyat sonrasında başarı oranını düşüren en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Rahim Filmi Tüpleri Açar MI?

Rahim filmi çekileceği durumda verilen ilaç, ağızdan basınç ile verildiği için eğer tüplerde hafif yapışkanlık bulunuyorsa açması muhtemeldir. Eğer rahim filmlerinde tüpler açık olarak görülüyorsa, takip eden 3 ay içinde gebeliğin oluşması beklenebilir.

Micro Cerrahi ile Tüp Açma Ameliyatı

Tüp açma ameliyatı daha önce de dediğimiz gibi mikro cerrahi alanında yapılan operasyonlardır. Bu nedenle ameliyatları 4 alt başlık altında incelemek doğru olacaktır.

 1. Açık Ameliyat

Açık ameliyat ile yapılan müdahale ile hasarlı tüplerin uçları kesilerek hasarlı olan dokuların ayrıştırılması sağlanır. Ardından bu tüpler mikron ölçekte iplikler kullanılarak dikilecektir. Bu işlem sonrasında rahim ağzından verilen metilen mavisi isimli sıvı verilerek tedavi kontrol edilir. Mikro cerrahi olarak yapılan bu yöntem kliniğimizde başarı ile uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır.

 1. Laparoskopi

Laparoskopi yöntemi de tüplerin açılmasında kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Laparoskopi yöntemi de açık ameliyat yöntemleri sırasında uygulanan yöntemler uygulanmaktadır. Karından açılan 0.5 ve 1cm delikler olarak açılan 2-3 arası delikten işlem gerçekleştirilir.

 1. Histeroskopi

Tüplerin rahime açılan kısımlarında tıkanıklık söz konusu ise histeroskopi ameliyatı uygulanarak tubal kanülasyon yapılması ile yapışıklığın açılması mümkün olarak operasyon gerçekleştirilir.

Kliniğimizde tüp açma yöntemleri başarı ile uygulanmakta olup, operasyonlar sonrasında bireyin tüplerinin açık ve gebeliğe engel bir durum barındırmadığının tetkikler ve testler ile garantisi sunulmaktadır.

Bu Hizmeti Sosyal Medyada Paylaş!