Rahim Ağzı Kanserleri

Rahim Ağzı Kanserleri

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri, kadınlar arasında görülen en yaygın 2. kanser türüdür. Kanserin oluşması %98 oranında HPV virüsü neden olmaktadır. Ortalama her 100 kadından 2’sinde mutlaka rahim ağzı kanseri görülmektedir. Rahim ağzı kanserine karşı alınacak önlemler ise ömür boyunca kanserden korunmak için yeterli olacaktır.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin yaygın kadın hastalıkları arasında rahim ağzı kanserini saymak mümkündür. Ortalama her yıl 500 bin kadın için rahim ağzı kanseri teşhisi konulmaktadır. Geçmişte daha çok 50 yaş ve üzerindeki bireyleri etkileyen kanser türü, içinde bulunduğumuz dönemde daha genç kadınların da yaşadığı hastalıklardan birine dönüşmüştür. Kadınlar için en yaygın kanser meme kanseri olsa da yaşamı tehdit etmesi nedeni ile rahim ağzı kanseri çok daha önemli bir hastalığa dönüşmüştür.

“Rahim ağzı kanserine yol açan Human Papilloma Virüsler belirti göstermeyen fakat son derece bulaşıcı olan bir virüs türüdür”

Kadınların büyük çoğunluğunun karşılaştığı HPV virüsünü insan bedeni kendi olanakları ile yenmektedir. Fakat bazı türlerde ise virüsün güçlü olması bedenin virüse karşı yenik düşmesini de beraberinde getirmektedir. Tedavinin başarılı olabilmesi için her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ve tedavi başlangıcı belirleyici rol oynamaktadır. Bunun içinde her kadının hayatı boyunca her 6 aylık periyotlarda jinekolojik muayene görmesi gerekmektedir.

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri

Rahim ağzı kanserinin belirtileri ilk safhalarda kendini belli etmemektedir. Çıplak göz veya jinekolojik muayene de görülemeye bilir. Bu nedenle yapılan Smear testi ve Kolposkop gözlemi ile fark edilebilirken, kesin kararın verilmesi için bölgeden alınacak parçanın biyopsisi yapılmalıdır.  Rahim ağzı kanserinin önemli belirtilerine baktığımızda;

 • Kanlı vajinal akıntı
 • Cinsel ilişkiden sonra kanama
 • Adet düzeninin bozulması

Rahim ağzı kanserini ortaya koyan en önemli belirtiler arasında yer almaktadır. İleri düzeye ulaşmış kanserlerde ise tümörlerin muayene sırasında elle tespit edilebilmesi mümkündür. Rahim ağzı kanserinin ileri seviyesinde kişiyi etkileyen konular arasında defekasyon zorluğu, idrar problemleri ve bacaklarda ağrı görülmektedir.

“Rahim ağzı kanserinin en önemli belirtilerinden biri olan, cinsel ilişki sonrası kanama post koital kanama olarak adlandırılmaktadır. Rahim ağzı kanseri için en önemli belirtilerden biri olma özelliği taşımaktadır”

HPV Bağlantılı olarak ortaya çıkan her genital siğil kanser habercisi değildir. Bazı siğiller bu noktaya doğru ilerleme kaydetmeyecektir. Fakat siğillerin rahim ağzı hücrelerinde değişime yol açarak kanser oluşturduğunu bilmek ve bu yönde önlem almak oldukça önemlidir. Bu nedenle siğilin kendisinden ya da vajinal sıvıdan örnek alarak inceleme yapmak kesin tanı için önemlidir. Bu tetkiklerin ardından HPV enfeksiyonu olduğu ya da enfeksiyonun türü gibi önemli bilgiler elde edilebilmektedir.

Rahim Ağzı Kanserinin Tüm Belirtileri

 

 • Bitkinlik ve yorgunluk
 • Vajinadan gelen idrar ve dışkı kaçakları
 • Sırtta yoğun ağrı
 • Bacaklarda ağrı
 • İştah azalması ve Kilo kaybı
 • Kemiklerde ağır ya da beklenmedik kırılmalar
 • Ayak şişmesi ve bacak şişmesi

Rahim Ağzı Kanserinin Nedenleri ve Risk Faktörleri

Erken yaşta cinsel ilişkiye girmeyi takip eden çok fazla çocuk yapmak ve sigara içmek en başta sayılacak nedenler arasında sayılabilir. Buna ek olarak HPV virüsünün taşıdığı başlı başına pay da kanserin oluşması için önemli bir faktör olmaktadır. Rahim ağzı kanserine yakalanan hastaların %98 oranında HPV virüsünü de taşıması bu virüsün kanserin ana unsurları arasında yer almasını sağlamıştır. Cinsel ilişki ile bulaşan HPV virüsünün 16-18 olarak adlandırılan virüs çeşidi kanseri ortaya çıkartırken 6-11 tip virüsler ise sadece siğiller olarak görülmektedir.

“Rahim ağzı kanserinin ilk nedeni tam olarak bilinmemektedir. Sadece kansere yol açan etkenler ve bu etkenlerden korunmaya yönelik çalışmalardan söz etmek mümkündür”

 • Çok eşlilik ve çok eşli bir bireyle ilişkiye girmek
 • 20 yaşından daha önce cinsel ilişki yaşamak
 • Sigara kullanmak
 • Bağışıklık sistemindeki zayıflık
 • Genital organlarda bakterilerin görülmesi ve enfeksiyon oluşumları
 • 4 ve daha fazla sayıda doğum yapmak
 • Sosyoekonomik durumun düşük düzeyde olması
 • A ve C vitamininin eksik olması

Rahim ağzı kanserin oluşmasını kolaylaştıran diğer etkenler arasında yer almaktadır.

Rahim Ağzı Kanserine Karşı Aşı

HPV Virüsünün rahim ağzı kanserine direkt olarak yol açtığının saptanmasının ardından uygulanmaya başlanan aşı tedavisi ile günümüzde oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. 12 yaşından sonra kız çocukları için ve daha büyük yaştaki kadınlar için rahim ağzı kanseri aşısı yapılmaktadır.

“Ülkemizde uygulanan iki tip HPV aşısı uygulaması kliniğimizde uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır”

Rahim ağzı kanserine yapılan bazı aşılar sadece kadınlara yöneliktir. Bu nedenle kız çocukların aşıları ayrıca değerlendirilmektedir. Aşıların 16-18 tip virüslere karşı koruma sağladığı klinik deneyler ile tespit edilmiştir. Yine bu aşıların erkekler içinde uygulanması mümkündür. Aşılar aracılığı ile hem 16-18 tip virüslere karşı hem de 6-11 tip virüslere karşı koruma sağlanmaktadır.

HPV virüslerine karşı %100 bağışıklık oluşturan aşılardan ikili aşı yaptıran bireylerin dörtlü aşı yaptırmaları gerekmemektedir. Fakat dörtlü aşının genital siğillere karşı da koruma sağladığı unutulmamalıdır. Klinik olarak ve hekimler bazında tavsiyemiz dörtlü aşının yaptırılmasından yöne olmaktadır. Aşılar sonraki ömür boyunca koruyucu özellik gösterecektir. Genital siğillerden ve rahim ağzı kanserine karşı korunmak isteyen bireylerin ise tercihi dörtlü ve dokuzlu aşılardan yana olmalıdır.

“Rahim ağzı kanserine karşı ve HPV virüsüne karşı aşı yaptırmak için, hiç kanser ve virüs sorunu yaşamadan aşı yaptırmak doğru yöntemdir”

Rahim ağzı kanserlerine karşı koruma sağlayan aşının Vulva kanseri ve bajinal kanserine karşı da koruma sağladığı bilinmektedir. Bir takım HPV virüslerinin ağız ve boğazda da gelişme olasılığı olmasından dolayı yapılacak aşılamanın boğaz kanserine ve ağız kanserine karşı da koruma sağlayacağını söyleyebiliriz.

“CDC (The Centers for Disease Control and Prevention ), Erkek ve Kız çocuklarının rutin olarak Hpv aşısı yaptırmalarını önermektedir”

Rahim ağzı kanserinden korunmak için en önemli dönem, cinsel ilişki sürecinin başlamadan önce olduğu belirtilmektedir. Bu virüsün oluşmadan ve beden ile temas etmeden önce aşının yapılması anlamını taşımaktadır. HPV virüsünün bulaştığı bireyler ile bulaşmayan bireyler arasındaki koruyucu fark ciddi oranda değişmektedir.

CDC Ekim 2016 yılında açıkladığı tavsiyesinde aşıların her 6 aylık dönemlerde iki doz HPV aşısı şeklinde uygulanmasını ve uygulamanın 9-14 yaş arasındaki tüm ergenleri ve daha yukarı yaş guruplarında yer alan gençleri kapsaması gerektiğini belirtmiştir.

“15-26 Yaş arasında yer alan bireyler için üç doz aşılama önerilmektedir”

Rahim ağzı kanseri aşısı, 45 yaşına kadar olan tüm erkeklere de yapılmalıdır. HPV erkeklerde de Boğaz kanseri ve ağız kanseri gibi önemli kanserlere yanı sıra bir takım farklı kanserlere de yol açmaktadır. Ayrıca HPV aktarımının erkekler aracılığı ile olması da zincirin kırılması için oldukça önemlidir.

“Kliniğimzde hem çocuk, hem ergen, hem kadın ve erkekler için rahim ağzı kanseri aşısı ve HPV korunma aşısı uygulanmaktadır”

Bu Hizmeti Sosyal Medyada Paylaş!