Rahim Ağzına Dikiş Atılması (Serklaj)

Rahim Ağzına Dikiş Atılması (Serklaj)

Rahim Ağzına Dikiş Atılması(Serklaj)

Dış dünya ile rahimin bağlantısını kuran rahim ağzı, tıbbi ismi ile serviks rahimin vajina ile birleşim noktası olarak da bilinmektedir. Normal hamileliklerde Serviks kapalı olmaktadır. Serviksin güçsüz olduğu durumlarda gebeliğin ilerleyen dönemlerini kaldıramaması ve gebeliğin son döneminde erken açılması olası sorunlar arasında yer almaktadır.

“Servikal yetmezlik doğum sancıları başlamadan açılan serviks tanımlamasıdır”

Servikal yetersizliğin tedavisi için uygulanan işlemlere genel olarak serviksin dikilmesi olarak açıklık getirmek mümkün olacaktır.

Servikal Yetmezlik Tanısı Nasıl Konmaktadır?

Geriye yönelik olarak konulan tanı, her hangi bir nedene bağlı olmaksızın 18-22 haftaları arasında gebeliğin sonlanmasına neden olabilmektedir. Servikal yetmezliğin neden olduğu gebelik durumu beklenmedik bir şekilde açılan servikal bölümünden bebek ve diğer gebeliğin ek ürünlerinin ağrı ya da sancı hissetmeksizin vücuttan atılmasına neden olmaktadır. Bu olayı tetikleyen her hangi bir durum olmamasına karşın olayı serviks yetersizliği ile özetlemek mümkündür. Serviks’in bu yönde bir eğilim göstermesi için anatomik olarak bir şekilsizlik ya da yetersizliği içinde barındırması gerekmektedir.

Geç düşük veya erken doğuma servikal yetmezlik tanısını koyabilmek çok daha zor olmaktadır. Çünkü söz konusu sorunun tamamen servikal yetmezliğe mi bağlı olduğunu ya da doğum sancılarını tetikleyen başka bir unsur mu olduğunu ayırt etmek oldukça güçtür.

“ 18-22 Hafta arasında olan doğumlar için Servikal yetmezlik denebilirken, Erken doğum genel olarak 26 hafta da meydana gelmektedir”

Doğumun istenmeyen bir şekilde sonlanmasının tanımlanması için kramp ve ağrılar da göz önünde bulundurulmaktadır. Ağrı olmadan gebeliğin sonlanması büyük oranda servikal yetmezliğin işaretçisi olsa da, rahim ağzının açıldığı bu durumda şiddetli ağrı ve acı hissedilebilir. Fakat kişinin acı eşiğinin yüksek olması söz konusu ağrıyı görmezden gelmesine neden olabilmektedir.

Rahim ağzı seviyesinin ölçülmesi için geçmişte gebelik henüz başlamadan önce yapılan incelemeler ile açıklığın ölçülmesi mümkün olduğu düşünülmekteydi. Fakat bu ölçümlerin %100 doğru yapıldığı düşünülse de pek çok olumsuz durum ile karşılaşılmıştır. Günümüzde ise ulstrason incelemeleri ile hem Serviks uzunluğu tespit edilebilirken hem de amniyon kesesinin sahip olduğu hunileşme miktarı tespit edilebilmektedir.

Servikal Yetmezlik Neden Olur?

Servikal yetmezliğin ortaya çıkmasını sağlayan sebepler pek çok vakada tespit edilememektedir. Daha önce geçirilmiş olan bir cerrahi operasyon ve Obstetrik travma en önemli riskler arasında yer almaktadır. Özellikle önceki doğumlar ve yaşanan geç düşükler bu riski ortaya koyabilirken, bireyin kendi anormaliyesi de söz konusu riski oluşturabilmektedir.

Serklaj Tedavisi

Servikal tedavinin cerrahi bir operasyon olması ve bu sayede doğum sonuna kadar rahim ağzının kapalı muhafaza edilmesi mümkündür. Tedavi rahim ağzını kuşatan bir dikiş ağı ile torba formuna getirilir. Daha sonrasında Serviks bir torba gibi büzülerek girişi olabildiğince daraltılmaktadır.

Serklaj Kimlere Yapılabilir?

Gebeliğin hangi evresinde olursa olsun tespit edilmiş olan Servikal yetmezlik tespit edildiği an tedavinin başlatılması son derece önemlidir. Tedavinin acil önlem olarak ve koruyucu önlem olarak başlatılması gerekebilir. Bu nedenle iki farklı guruba iki farklı çözüm sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Acil Serklaj Uygulaması

 • Rahim azında açıklığın 28 haftadan önce tespit edilmesi durumunda
 • Daha önce erken doğum yapmış olan bireylerde
 • Ultrasonografide serviks uzunluğu 2 cm kısa olan bireylerde
 • Hunileşmenin kanala doğru uzadığı gebelik pozisyonlarında

Önlem Olarak Serklaj Yapılmasını Gerektiren Durumlar

 • Önceden erken doğum ortaya çıkan bireyler
 • Önceden düşük yapmış olan bireyler
 • Servikal yetmezliğin rahim filmi ile kesinleştiği belirlenen bireyler
 • 12. Hafta itibari ile 2 cm kısa olan serviks boyutuna sahip olan bireyler

“ Bu sınıflarda yer alan bireylerin Acil ya da muayene sonucuna bağlı olarak tedavi kapsamına alınması gerekebilir”

Serklajın Sakıncalı Olduğu Durumlar

Serklaj doğru zamanda ve doğru yaklaşım ile uzman hekimlerce yapılması gereken cerrahi bir müdahaledir. Bu nedenle hekim uzmanlığı yeterli olsa da aşağıdaki koşullar altında yapılması sakıncalı olacaktır.

 • Doğum aktif olarak başlamışken
 • Rahim içinden düzenli kanama gözlemleniyorken
 • Amniyon kesesinde iltihap bulunuyorken
 • Rahim içinde iltihap bulunuyorken
 • Su kesesinin açıldığı durumlarda
 • Yaşam ile ilişkili olmayan fetal anomali durumunda
 • Fetusun canlı olmadığı durumlarda

Serklaj yapılması doğrudan anne yaşamını etkileyecek hatta gerekli müdahalelerin yapılmaması durumunda annenin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanacaktır.

Serklaj işlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Genel anestezi altında uygulanan bu işlem ortalama 3-4 dakika içinde tamamlanmaktadır. Operasyon için alacağınız genel anestezinin bebek için bir risk taşıdığını söylemek doğru değildir. Önce söz konusu ortamın dezenfekte edilmesi ve ortamda yer alması muhtemel bakterilerin ortamdan uzaklaştırılması ile başlayan işlem rahim ağzının birleştiği mümkün olan en yakın noktadan bağlanması ile gerçekleşir.

“Serklaj pek çok farklı yöntem ile bağlanabilirken, en sık kullanılan teknik ise McDonald usulü olarak bilinmektedir”

Operasyonun genel anestezi altında uygulanacağı için bir gece öncesinden hafif bir yemek ile geçirmek doğru olacaktır. Saat 24:00’dan sonra ise su dahil hiçbir yiyecek ve içecek almamış olmanız gerekmektedir. Ameliyat sonrasında ise bir süre hastane de kalmanız gerekebilir. Söz konusu süre içinde kanama ya da beklenmeyen doğum sancılarının oluşup oluşmadığına bakılmaktadır. Doktor kararına bağlı olarak ya da operasyonun seyrine bağlı olarak 24 saat hastane de geçirmeniz gerekebilir. Söz konusu süre içinde rahim kasılmalarını engellemek amacı ile rektal fitiller verilmektedir.

“Serklaj sütürünün konulmasından sonra doktorunuzun onay vereceği ana kadar cinsel ilişkiye girmemeniz gerekmektedir”

Dikişin alınması ve Etkinlik Süresi

Normal doğum planlanıyorsa, dikişlerin 37 hafta da alınması gerekmektedir. Fakat doğum için sezeryan düşünüyorsa doğum sonuna kadar dikişleri alma işlemi bekletilebilir. Bazı durumlarda bir sonraki hamilelik için de dikişler bırakılabilir olsa da doğru olan her hamilelikte dikişlerin yenilenmesidir.

Servikal yetmezliğin tedavisi için uygulanan yöntem %90 ile 95 arasında başarılıdır. Gebeliğin sonlanacağı döneme kadar olağan üstü koşullar oluşmazsa gebelik için yeterli olacaktır.

Riskler ve Acil Durumlar

Cerrahi operasyonların her zaman kendi içinde bir miktar riski olduğunu bilmek son derece önemlidir. Bu risklere baktığımızda;

 • Genel anestezinin oluşturacağı riskler
 • Doğumun başlaması(İşlem dahi doğumu tetikleyebilir)
 • Su kesesinin beklenmedik bir şekilde yırtılması
 • Servikal Enfeksiyon
 • Servikste yırtılma

Söz konusu komplikasyonlar oldukça nadir görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Fakat sorunlar ortaya çıktığında görülmesi muhtemel başlıklara şu şekilde inceleyebiliriz;

 • İşlemden sonra aralıksız kasılmalar
 • Vajinadan beklenen kanama doktorun belirttiği miktardan fazla ise
 • Vücut ısısı 38 derecenin üzerine çıktığında
 • Kötü kokuya neden olan bir vajinal akıntı başladıysa
 • Suyunuz geldiğinde

Komplikasyonların başladığını bilmek ve vakit kaybetmeden uzman hekim ile görüşmeniz belirleyici unsur olacaktır. Kliniğimizde Rahim ağzına dikiş atılması başarı ile uygulanan cerrahi müdahaleler arasında yer almaktadır. Ayrıca cerrahi müdahale sonrasın tüm aşamalar son derece dikkatli bir şekilde takip edilerek gebeliğin eğer devam etmesi mümkünse korunması ve sağlıklı bir şekilde tamamlanması mümkün olmaktadır. Sağlıklı bir gebelik için, tüm gebelik evrelerinde ve gebelik öncesinde doğru muayenelerin yapılmış olması gebeliğinizin korunmasını ve sağlıklı bir bebeği dünyaya getirmenizi sağlayacaktır.

Bu Hizmeti Sosyal Medyada Paylaş!