Rahim Filmi

Rahim Filmi

Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi HSG, geçmişi yarım asırdan uzun bir uygulamadır. Bu uygulama son yıllarda hızla ilerleyen teknolojinin de katkısı ile jinekolojik incelemeleri oldukça kısa sürede tamamlama olanağı sunmaktadır. Uygulanan bu yöntem sayesinde yan etkisi olmayan, ağrı ya da kanama oluşturmayan ve diğer komplikasyonları doğurmayan inceleme olanakları oluşmuştur.

Geçmişte uygulanan yöntemler de rahim filmi çekilmeden ksıa süre önce ağrı kesiciler verilmesine karşı, bölge de ağrı ve sızıyı durdurmak neredeyse imkansız olmaktaydı. Oluşan ağrının dayanılmaz olması nedeni ile pek çok hastanın genel anestezi tercih etmesi, hem maliyetleri yükselten hem de süreci uzatan bir uygulamaya dönüşmekteydi. Yeni uygulama olan ağrısız rahim filmi ile aynı yapıda değildir.

“Günümüzde rahim filminin çekilmesi için C kollu dedektörtü röntgen makinesi ile uygulama için gerekli kimsyasal ve fiziksel özellikleri içinde barındıran kimyasal maddenin kanüllerden rahim içine gönderilmesi ile uygulanmaktadır”

Rahim filmi çekilirken en önemli seçim tecrübeli bir ekipten yardım almaktır. Zira kapalı bir fallon tüp ile karşılaşıldığında ekibin ilk bakışta tüpün tıkalılık oranını ve sebebini anlayabilmesi gereksiz yere oluşacak ağrı ve acıyı ortadan kaldıracaktır. Zira tecrübesiz bir ekip tıkanıklığı açmak için basınç uygulayacak ve ağrı gereksiz yere artacaktır. Özellikle vajinismus geçmişi olan bireyler ve panik atak geçmişi olan bireyler için yaklaşım ve işlemin nezaketi son derece belirleyicidir.

“Rahim filmi çeken ekibin hangi kanülün ve hangi basıncın uygulanacağını bilmesi ve sonlandıracağı zamanı ayarlaya bilmesi oldukça önemlidir”

Ağrısız Rahim Filmi İçin Gerekli Ekipmanlar

Ağrısız ve acısız bir rahim filmi uygulaması yaptırmak için profesyonel ekip ve ekipman oldukça önemlidir. Zira uygulamanın başarılı olması için ekipmanın yeni nesil teknolojiye uygun olması gereklidir.

C- Kollu Röntgen Cihazı

Cihaz tasarımı nedeni ile hangi açıda çalışırsa çalışsın ayrıca itip çekme gerektirmez. Üst üste binen vajina içi yapılarının da ayrı ayrı incelenebilmesi için oldukça önemlidir. Makine resimleme sırasında, sahip olduğu düşük radyasyon miktarı ile hastanın maruz kalacağı radyasyonu minimuma indirmektedir.

Yeni Nesil Kontrast Madde

 

Suda çözülmesi mümkün, iyotlu ve organik, uygun vizkoziteye sahip olan fiziksel özellikleri ideal sayılabilecek şekilde hazırlanmış kontrast maddelerdir.

İdeal Rahim Filminde Olması Gereken Özellikler

Rahim filminde görülmesi amaçlanan noktalar ön ve arka yüzlerdir. Bu nedenle filmlerin tam karşıdan çekilmiş olması gerekmektedir. Eğer bu koşullara uygun film çekilmezse başta doğumsal anomaliler olmak üzere Myom ve poliplerin ve yapışık yapıların görünmesi mümkün olmayacaktır. Yapılan uygulamada çekilmesi amaçlanan bir başka ayrıntı ise tüp yapılar içinde yer alan kabartmalardır. Bu nedenle tüp içinin çeşitli açılardan çekilmesi ve kıvrımların ortaya çıkması gerekmektedir. Uygulamanın kısa sürmesine ek olarak ağrısız olması tercih sebebi olacaktır.

“Eski ve yeni nesil rahim filmi uygulamalarının arasında oldukça büyük farklar vardır. Bu farklardan şüphesiz en önemlisi hastanın çok daha düşük radyasyon ile temas etmesidir”

Rahim Filmi Neden İstenmektedir?

Rahim filmleri, HSG embriyonunun tutunup gelişmesinin mümkün olduğu, rahim boşluğu, yumurta ve spermin kesişme noktası olan tüplerin durumunun incelenmesi için  istenmektedir. Özellikle korunmasız ilişkiye girmesine karşın gebe kalamayan kadınlar için oldukça önemli bir teşhisin yapılmasını mümkün kılacaktır. Çünkü gebeliğin oluşmasının önünde yer alan rahim sorunları ve fallon tüp sorunlarının çözülmesi için oldukça ideal bir çözüm oluşturmaktadır.

“Rahim filmi istenmesinin başlıca nedeni rahim durumunu ve fallon tüplerin durumlarını görmektir. Bu sayede başlıca olarak gebeliğe engel olan durumlar ortaya çıkartılmaktadır”

Özellikle tekrarları görülen düşük bebek sorunları söz konusu olduğunda da rahim filmine başvurulmaktadır. Kürtaj sonrasında rahim içinde bir yapışma söz konusu olmuşsa, rahim filmi ile bölgenin incelenmesi mümkündür. Diğer resim istenme sebeplerine baktığımızda ise;

  • Ameliyat ile alınmış tüplerin durumunu görmek için
  • Kapatılmış tüplerin durumunu görmek için
  • Rahim anomalisinin tespiti için
  • Rahim içinde doğuştan gelen yapışıklıkların tespiti için

Rahim filmi istenebilmektedir.

Aşılamadan Önce Rahim Filmi İstenmesinin Nedeni?

Normal ilişki ile vajinadan spermlerin yolunu kısaltmak için kullanılan aşılama yönteminde olası kayıpları ve zararları azaltmak için ve en doğru zamanda spermlerin yumurtaya gönderilmesi için rahim filmi gereklilik göstermektedir. Bu sayede aşılama yönteminin sonuç vermesi için en önemli koşul olan tüplerin açık olması koşulu yerine getirilmiş olacaktır. Eğer söz konusu film uygulanmazsa tüplerin açık olmaması hem gebeliği engelleyeceği gibi hem de gereksiz yere zaman ve maddi kayıp oluşacaktır. Aşılama yöntemi uygulamadan önce rahim filmi ve tüplerin durumu netleştirilmelidir.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Rahim Filmi Neden İstenir?

Tüp bebek yöntemi ile aşılama yönteminin arasındaki en önemli fark, tüp bebek yönteminde sperm ve yumurtanın buluşması için fallon tüplerin açık olmasına gerek yoktur. Bu nedenle tüplerin açık ya da kapalı olması bir şeyi değiştirmeyecektir. Tüp bebek tedavisinde sperm ve yumurta vücut dışında buluşturulup sonrasında rahim içine yerleştirilse de bu işlem öncesinde rahim durumunu görmek için mutlaka rahim filmi uygulaması gereklilik göstermektedir.

Bazı gebelikleri engelleyen en önemli sorun rahim içinde oluşan hastalıklara bağlı akıntılardır. Zira bu akıntılar bebeğin rahimde tutunmasını engelleyen en önemli soruna dönüşmektedir. Mr ve Ultrason her zaman yüzde yüz doğru sonucu vermeyebilir. Bu nedenle teşhisin doğru konulabilmesi için rahim filmine ihtiyaç duyulmaktadır. Şayet tüp bebek uygulaması yapılmadan önce rahim filmi çekilirse kısa ve uzun vadede oluşacak sorunlar ortadan kaldırılacaktır.

“Başarısız sonuçlanan tüp bebek girişimlerinin ardında büyük oranda rahim içinde uygun koşulların oluşmaması ve farklı hastalıklara bağlı olarak bölge de embriyo için uygun ortamın oluşamaması yatmaktadır”

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filminin çekilebilmesi için özel röntgen odası kullanılır. Normal olarak ayakta çekilen röntgen görüntüsünün aksine rahim filmi ayakta değil yatar pozisyonda çekilmektedir. Hastanın röntgen masasında sırt üstü yatarak hafif bacaklarını aralaması ve gerekli pozisyonun hazırlanması yeterli olacaktır. Oda da filmin çekilmesinde yardımcı olan kadın doğum uzmanı ve röntgen teknisyeni ya da radyoloji uzmanı bulunabilir. Rahim filmi çekilirken büyük bir ağrı beklenmez, hafif bir ağrı olsa da kısa süre sonra geçeceği için anesteziye gerek kalmayacaktır. Fakat hasta talebine göre azda olsa lokal anestezi verilebilir. Kadın doğum uzmanının Spekulum takmasından sonra hasta film için hazır olacaktır. Rahim filminin çekilmesinin ardından karın filmi de yine aynı masa da çekilebilir.

Rahim Filmlerinin Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Rahim filmleri, çekilmesinden yaklaşık 10 ile 20 dakika arasında hazır olabilmektedir. Rahim filmleri görmeye aşina olduğunuz akciğer filmleri gibi röntgen kağıtlarına basılacaktır. Basım aşamasının kısa sürmesine karşın konusunda uzman Radyoloji uzmanının görmesi ile kesin tanının koyulması mümkün olabilmektedir. Kliniğimizde resimlerinizin okuması yapılabilmektedir. Daha sonrasında kadın doğum uzmanı raporların yorumlanmasına ilişkin raporu inceleyerek karar verebilecektir.

“Kliniğimizde rahim filmi başarı ile uygulanan işlemler arasında yer almaktadır”

Bu Hizmeti Sosyal Medyada Paylaş!