Rahim Kanseri

Rahim Kanseri

Rahim Kanseri

Rahim kanseri kadınlar arasında en yaygın olarak görülen ikinci kanser türüdür. Eğer kanser tanısı erken evrede koyuılup, tedavi de erken başlanırsa başarılı bir şekilde tedavi edilme olanağı en yüksek tedaviler arasında yer almaktadır. Tıbbi ismi Endometru Kanseri olan hastalığın etki alanı Rahimden başlayarak rahim kasları, ve rahim iç döşemesini hatta rahim ağzını dahi etkileyebilmektedir.

“Rahim Kanseri 50 yaş üzeri kadınlarda yaygın görülen bir hastalık türüdür”

Çok nadir de olsa 50 yaşından küçük bireylerde de rahim kanserine rastlana bilmektedir. Rahim kanseri ağırlıklı olarak az gelişmiş ülkelerde görülen bir hastalık türüdür. HPV enfeksiyonu ile birlikte gelen rahim kanserinin ilk belirtileri ise;

 1. Düzensiz kanama
 2. Kötü kokulu vajinal akıntı
 3. Kasıklarda yüksek ağrı
 4. Hızlı kilo kaybı

Kanserin belirtileri arasında yer almaktadır. Bu nedenle risklerinin ve belirtilerinin bilinmesi rahim kanserinden korunmak için oldukça önemli olacaktır.

“Endometrium veya Uterus kanseri ismi ile bilinen rahim kanseri, kadın üreme organını hedef alan son derece yaygın bir kanser türüdür”

Rahim Kanseri Hakkında Ek Bilgiler

Menepoz döneminden sonra beklenmeyen kanamalar, menepoz dönemine girmemiş kadınlarda ise adet arası kanamalar ilk belirtileridir. Rahim kanseri en çok rahim içini etkilemektedir. Kanserin tedavisi ise yaygın bir şekilde rahim almaya dayanmaktadır. Rahim içi kanseri ya da Endometrium kanseri de denilmektedir.

Bazı tedavilerde evrenin ilerlemiş olmasına bağlı olarak yumurtalıklar ve fallon tüplerinde alınması gerekebilir. Ayrıca tedavi için hormon düzenleme uygulamaları, radyoterapi uygulamaları ve kemoterapi uygulamaları da kullanılmaktadır. Uterin kanserinin ise gelenlikle menepoz sonrası dönemi etkilediği bilinmelidir.

Rahim Kanseri Öldürür mü?

Rahim kanseri ölümcül kanserler sınıfında yer almaktadır. Fakat tedavi oranının son derece yüksek olması kanser karşısında hastalara oldukça büyük şans tanımaktadır. Bu nokta da söz konusu şansın oluşabilmesi için erken teşhis edilmesi son derece önemlidir. Erken teşhis edilmiş olan hastalar söz konusu olduğunda her 10 kadından 9’unun tedavi edilebildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu nedenle aile geçmişinde yer alan yada almayan her kadının düzenli olarak muayene olması hem teşhisin erken yapılmasını sağlayabilirken hem de tedavinin erken başlamasına olanak tanıyacaktır.

Rahim Kanseri Belirtisi

 • Rahim kanserinin yaygın belirtilerine yakından baktığımızda ilk olarak karşımıza menepoz sonrasında yaşanan vajinal kanamalar çıkmaktadır. Söz konusu dönemde anormal kanamalar olarak bilinen kanama oluşumları kötü koku ve kirli kan ile birlikte gelmektedir.
 • Menepoz döneminden önce ya da sonra vajinadan gelen bir miktar kan bulunan ve kötü kokusuna ek sulu bir kıvama sahip akıntı da rahim kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Cinsel ilişki sonrasında başlayan kanama da rahim kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır. Söz konusu kanama menepoz dönemini geçiren kadınlarda ve menepoz dönemine erişmeyek kadınlarda görülebilir.
 • Cinsel ilişkiden sonra karın bölgesinde başlayan şiddetli ağrı ve karın bölgesinde rahatsızlık hissi de rahim kanserinin habercilerinden olacaktır.
 • Rahim kanserinin ilerleyen evrelerini sembolize eden başta halsizlik ve kilo kaybı zamanla kabızlığı da ortaya çıkartacaktır.
 • Cinsel ilişkiden sonra başlamayan, fakat sıcak su ile yapılan banyodan sonra başlayan kanama da rahim kanseri işaretleri arasında yer almaktadır.
 • 21 günden daha erken döngülerde başlayan kanamalar ve söz konusu kanamaların 7 günden daha uzun sürmesi de rahim kanserinin habercisi olmaktadır.
 • Menepoza girdikten sonraki bir yıl içinde bir sorun yaşanmamasına karşın sonraki bir yıl içinde başlayan kanamalara ek olarak karnın altı kısmında şiddetli ağrı ile gelen şişlik de rahim kanserinin habercilerindendir.

Rahim Kanserinin Nedenleri

Rahim kanserini oluşturan temel etkenler bilinse de tam olarak ilk kıvılcımın oluştuğu nedeni bilmek zor. Bu nedenle bir takım etkenleri dikkate almak ve bu etkenlere çözüm aramak doğru seçeneğe dönüşüyor. Pek çok rahim kanserinin hormonlara bağlı olarak ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Kadınlar arasında görülebilen hormon düzensizlikleri rahim kanserini ortaya çıkabilmektedir. Özellikle her ay salınımı devam eden östrojen ve Progesteron adlı hormonların asıl amacı adet siklusunu düzenlemektedir. Söz konusu hormonlarda yaşanan düzensizlikler kanseri tetikleyen ana unsurlara dönüşebilmektedir.

“Endometrium kanserinin riskleri ve nedenlerine baktığımızda; Erken yaş ile gelen adet, adette yaşanan gecikmesi, menapoz, obezite ve kısırlık gibi östrojen hormonunu arttıran nedenler öne çıkmaktadır”

Rahim Kanseri Risk Etkenleri

Jinekolojik açıdan en sık görülen kanser türü rahim kanseridir. Ortalama her 100 kadından 2-3 kadın ömründe rahim kanserine yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Rahim kanserlerinin 40 yaşından daha küçük kadınlarda nadir de olsa görülme ihtimali vardır. En sık etkilediği yaş gurubu ise 60 yaş gurubudur. Bazı kadınların ise diğer kadınlardan daha riskli gurupta yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Riskleri ortaya çıkartan temel etkenler östrojen kulanmaya bağlı olabilir. Östrojen kadın yumurtalığında üretilen bir hormon çeşitidir.

“Menepoz sonrasında kesilen östrojen hormonunun yerine kadına verilen östrojen hormonu ilaç olarak kullanılmaktadır. Rahmi alınmayan bir kadının sadece östrojen hormon alması rahim kanseri riskini oluşturacaktır. Eğer östrojen ile birlikte progesteron kullanılırsa risk oldukça azalacaktır”

Rahim Kanseri Riskini Artırabilen Faktörler

Hiç çocuk sahibi olmayan bireylerde rahim kanseri ihtimili yükselirken, şişmanlık ile birlikte gelen şeker hastalığı da etken faktörler arasında yer almaktadır. Kısırlık ve meme kanserini tedavi için kullanılan tamoksifen de etkileyen ana unsurlar arasında yer almaktadır. Diğer faktörleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yüksek tansiyon
 • Safra kesesi rahatsızlığı
 • Tiroit hastalığı
 • Menepoz tedavisinde kullanılan Progesteronsuz östrojen(Uzun süreli)
 • Doğum kontrol haplarının uzun dönemde ve yüksek dozda kullanılması
 • Sigara kullanımı

Rahim Kanseri Teşhisi Nasıl Koyulmaktadır?

Hayatı boyunca hiç bir şikayeti bulunmayan bir kadın için tarama testi yapılmamış olması normaldir. Fakat çoğu kadın için işaret veren rahim kanseri belirtileri görülmeye başlandığında test uygulamayı geciktirmemek hayati önem taşıyacaktır. Rahim kanserinin teşhis edilebilmesi için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlere sırası ile baktığımızda ilk olarak karşımıza;

Endometrial Biyopsi

Yöntemi ile teşhis çıkmaktadır. Bu yöntemde rahim içinden plastik bir keteterle alınan doku mikroskopla incelenmektedir. Bu sayede anormal sayılan hücrelerin kontrol edilmesi ve teşhisin ilk adımının atılması mümkün olacaktır.

Vajinal Ultrason

Rahim kanserini teşhis edebilmek için odaklanılan ana bölge şüphesiz rahim olacaktır. Rahim duvarının kalınlığını ölçmek için kullanılan Vjinal ultrason yöntemi ses dalgaları kullanılarak yapılan bir muayene çeşitidir. Bu sayede rahim içinde beklenmeyen a normal kalınlaşmalar teşhis edilebilir.

Histeroskopi

Rahim içinin gözle muayene edilebilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem de rahim içinde ince bir formda gönderilen ışık teleskop ile takip edilmektedir. Bu işlem cerrahi işlemler sınıfında yer almaktadır.

Kürtaj

Rahim ağzının genişletilemine dayanan, Rahim içinde yer alan dokunun kazınarak ya da şırınga ile emildiği işlem türüdür.

“Kliniğimizde rahim kanserine karşı uygulanan tarama, teşhis, tedavi ve periyodik kontroller ile hayat boyu sağlıklı bir yaşam için ihtiyacınız olan tüm ihtiyaçlar sizlere sunulmaktadır”

Bu Hizmeti Sosyal Medyada Paylaş!