Rahim Sarkması

Rahim Sarkması

Pelvik organ prolapsusu, bilinen adı ile rahim sarkması, kadınlar için oldukça önemli olan üreme organı aynı zamanda insanlığın devamı içinde oldukça büyük önem taşıyor. Çünkü döllenen yumurtanın embriyoya dönüşmesinden sonraki süreçte uzun süre evi olacak olan rahim, memeli canlılar için hayatın başladığı adres olma özelliği taşır.

“Hayatı boyunca hiç doğum yapmamış bir kadının rahim genişliği 5-6 santimetre aralığındayken, doğum yapan kadınlarda rahim genişliği 6-7 santimetre büyüklüğe ulaşmaktadır”

Rahim, leğen kemiğinin iç bölgesinde, idrar torbasının ise arka yüzeyinde yer alırken, kalın bağırsağında öne yüzeyinde yer almaktadır. Damar beslenmesi ile varlığını sürdüren rahimin rengi ise koyu pembe bir tondadır. Genital bölge de yer alan organlar doğuştan bazı noktalara bağlı olarak oluşmaktadır. Bu noktaları destek noktası olarak tanımlamak mümkündür. Söz konusu bağlantılar sayesinde genital bölge de yer alan organlar hareketsiz kalacaktır. Fakat yaş ilerlemesi ve doğum sayıları söz konusu olduğunda genital bölge de yer alan organların bağlı kalmasını sağlayan kaslar zamanla gevşemeye başlayacaktır. Söz konusu gevşeme rahim de görüldüğü zaman, rahimin vajina içine sarkması kaçınılmaz olmaktadır.

Rahim Sarkmasının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Rahim sarkmasını ortaya çıkaran başlıca nedenlere göz attığımızda daha öncede dediğimiz gibi yaşlılık ve fazla sayıda doğum yapmak büyük bir etken olsa da süreci etkileyen pek çok önlenebilir durumdan söz etmek doğru olacaktır.

Fazla sayıda gebelik; Kadın yaşamını etkileyen olağan üstü mucizelerden biri hiç şüphesiz gebeliktir. İnsan yaşamının devam etmesi için son derece önemli olan gebelik, kadın vücudu için ise büyük bir sorumluluk oluşturmaktadır. Sağlıklı bir gebelik dönemi yaşanabilse dahi 3 bebekten daha fazla dünyaya getiren kadınlarda yanı sıra iri bebek dünyaya getiren kadınlarda 1 bebek dahi olsa rahim sarkması görülebilir.

“Kadınların genel olarak rahim sarkmasından korunmak için tercih ettiği yol ise sezeryan doğum seçeneğidir”

Yaş ilerleyişine bağlı sarkmalar; Yaş ilerlemesine bağlı olarak vücudun her noktasında yaşanan değişim, şüphesiz iç ve genital organlarda da etki etmektedir. Bu etkiler arasında en önemli payı ise rahim alabilmektedir. Zira 3 çocuktan daha az doğum yapan kadınlarda da yaş ilerleyişine bağlı sarkmalar tespit edilebilir. Bu yönü ile bakıldığı zaman kegel egzersizlerinin önceki dönemlerde düzenli olarak yapılmış olması ilerleyen yaşlarda görülen sarkmayı büyük bir oranda azaltma etkisine sahip olacaktır.

Ağır yük kaldırmaya bağlı sarkmalar; Çalışan ve ağır işte çalışan kadınların risk kapsamında olduğu sarkma türüdür. Zira geçici iç basınç değişimlerinden olan ağır yük kaldırma işlemi vücutta aşağıya doğru bir ıkınma etkisi yaratmaktadır. Söz konusu etkinin ise rahimin aşağıya doğru itilmesine ek olarak sarkmayı tetikleyecektir.

Süreklilik oluşturan kronik öksürük; Tedavi edilmediği zamanda sadece rahimi değil kılcal damarları da etkilemektedir. Zira anlık olarak iç basıncı artıran öksürük ani değişimler ile damarları da ciddi oranda zorlamaktadır. Bu yönü ile bakıldığı zaman her öksürüğün oluşturduğu basınç bir ıkınma etkisi yaratacak, bu ıkınma da rahimin dışa doğru itilmesini tetikleyerek sarkmayı oluşturacaktır.

Kronik Kabızlık ve Ikınmak; Rahim sarkmasının altında yatan iki önemli sebep arasında yer almaktadır. Çünkü yukarıda saydığımız diğer sebeplerden olan ıkınma rahim sarkmasının en önemli kaynağı olmaktadır. Sürekli kabızlık şikâyeti yaşayan bireylerde gün içinde minimum 2-3 kez yaşanan tuvalete çıkma deneyiminde ortalama 5-10 dakika arasında ıkınma görülecek, bu da oldukça ciddi oranda rahim sarkmasını tetikleyecektir.

Aşırı kilo; İnsan yaşamında pek çok önemli sorunun temelini oluşturma özelliği yaratıyor. Bu olumsuzluklar arasında yer alan rahim sarkması da yine kadın yaşamı için oldukça zorlayıcı bir şikâyet olabilmektedir. Zira hem bacak gövde yapısının kalınlaşmasında olduğu gibi iç organlarda da oluşan yağlanma, vücut içinde yer alan hacmi genişleterek alanların daralmasına neden olacaktır. Bu daralmadan en çok etkilenen bölüm ise rahim olmaktadır.

Rahim Sarkmasının Belirtileri Nelerdir?

Rahim sarkması, bireyin yaşadığı sarkma sorununa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Başlangıç seviyesinde olan bir sarkma için belirtilerin çok daha hafif olduğunu söylemek mümkün olurken, ileri seviyede olan bir sarkma kendini hem görsel hem de psikolojik olarak ciddi oranda ortaya koymaktadır.

“Rahim sarkmasının belirtileri, sabah uyandıktan sonra az görülse de günün ilerlemesi ile, yani bireyin güne başladığı dönemde fazlası ile ortaya çıkmaktadır”

Rahim sarkmasının kronik belirtilerine baktığımızda ise;

  • Bel ve kemiklerde önemli oranda ağrı
  • Vajina dışına kadar çıkan doku
  • Alt karın bölgesinde aşağı yöne doğru çekilme hissi
  • Alt karın bölgesinde üst düzey ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında penisi rahime çarpması sonucu ağrı

Rahim sarkmasının ciddi belirtileri arasında yer almaktadır.

Rahim Sarkmasının Yol Açtığı Şikayetler

Rahim sarkması her bireyde olması garanti bir hastalık türü değildir. Bireyin fizyolojik yapısına, kegel egzersizine verdiği öneme göre ya da doğum yöntemine bağlı olarak sarkmanın oluşmaması da muhtemeldir. Fakat negatif örneklerin pozitif örneklerden daha yüksek olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu noktada vücut tipinizin sarkmayı doğrudan etkileyeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

İleri seviyeye ulaşan bir rahim sarkması ortaya çıktığında, kadının kendi rahimini kendi eli ile hissetmesi mümkün olmaktadır. Rahim sarkmasının daha da ileri seviyeye ulaştığı durumlarda ise; vajina dışına çıkan ve gözle görülebilir olan rahim sarkmasından söz etmek mümkündür. Rahim sarkmasının oluşturduğu en büyük olumsuzluklardan biri ise; sarkmasın sadece rahim ile sınırlı kalmayarak etrafında yer alan dokuları da beraberinde sarktırmasıdır. Bu dokulara baktığımızda bağırsak ve idrar torbasının direkt etki altında oldukları ve sarkmadan kendi paylarına düşeni aldıkları görülmektedir. Çünkü idrar torbası, bağırsak ve rahim birbirine bağlı organlardır.

Ayakta olan bir kadında rahim sarkmasının en belirgin özellikleri ise; anlık basınç değişimlerinde ortaya çıkan dolgunluk hissidir. Bu dolgunluk hislerini ortaya koyan başlıca kaynaklar ise, ıkınma, öksürme ve hapşırma gibi anlık değişimlerdir. Rektum’u da etkileyebilen rahim sarkması gerçekleştiğinde ise vajinaya doğru yaklaşan rektum, beraberinde kabızlık şikayetini de ortaya koymaktadır. İdrar kesesinde sarkmanın meydana geldiği durumlarda ise, Kadınların cinsel ilişki sırasında idrar kaçırması ve hapşırma, öksürme gibi anlık değişimlerde idrar kaçırması kaçınılmaz olarak ortaya çıkmaktadır.

“Genital bölgeyi etkileyen rahim sarkması ortaya çıktığında cinsel ilişki sırasında kadının zevkten çok ağrı hissedeceği kaçınılmaz bir gerçektir”

Rahim Sarkması Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim sarkması, Kadınların sarkma ileri düzeye ulaşana kadar anlamakta güçlük çekeceği sorunlar arasında yer almaktadır. Yani kadın vajina dışına rahim ulaşana kadar sarkmanın etkilerini anlamayabilir. Uzman jinekoloğun yapacağı muayene sonrasında ilk evresindeki son evresindeki rahim sarkmaları kolaylıkla anlaşılmaktadır.

Rahim sarkması tedavisine baktığımızda ise; Yeni bir çocuk isteyip istemediği en önemli soru olurken, kadının yaşı da bir o kadar önem göstermektedir. Zira yeni çocuk isteyen bireylerde sarkma yeniden ortaya çıkabilir. İlerleyen yaşlarda olan bir kadında ise cerrahi kaçınılmaz olacaktır. Sadece ilk evresinde olan sarkmalar söz konusu olduğunda kegel egzersizi ile sarkmanın etkileri önemli ölçüde geri döndürülebilirdir.

“Kliniğimizde cerrahi yöntemlerle rahim sarkması oldukça yüksek bir başarı ile tedavi edilmektedir”

Bu Hizmeti Sosyal Medyada Paylaş!